Spălarea picioarelor, îndemn la slujire – Parohia Malu Vechi

Când măriţii ucenici la spălarea cinei s-au luminat, atunci Iuda cel rău credincios, cu iubirea de argint bolnavindu-se, s-a întunecat, şi judecatorilor celor fără de lege, pe Tine, Judecatorul cel drept, te-a dat. Vezi dar, iubitorule de avuţii, pe cel ce pentru aceasta spânzurare şi-a agonisit. Fugi de sufletul nesaţios, cel ce a îndrăznit unele ca acestea asupra Învaţătorului. Cela ce eşti spre toţi bun, Doamne, slavă Ţie!

Omul in Hristos nu poate fi decat slujitor. Mantuitorul spaland picioarele ucenicilor Sai, a zis: "Pilda am dat voua; precum v-am facut eu voua, sa faceti si voi" (Ioan 13, 15). Omul prin pacat a cazut din slujire in contraslujire. Spalarea picioarelor este o interventie tamaduitoare. Ea ii descopera omului slujirea prin care poate scapa de mandrie si astfel, poate incepe sa slujeasca corect.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...