Icoana Maicii Domnului Axion Estin, un prim popas duhovnicesc

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte VINCENȚIU Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în zilele de 28-29 martie 2017, Icoana Maicii Domnului Axion Estin (Vrednică ești) de la Parohia Malu Vechi a fost adusă la Catedrala din Urziceni, pentru a aduce o bucurie duhovnicească în perioada Postului Mare.

Astfel, marți 28 martie ora 14.00, Icoana Maicii Domnului a fost întâmpinată de către preoții Catedralei împreună cu părintele Protopop Aurel Berbec. A urmat apoi slujba de Te Deum și Acatistul Maicii Domnului.

Seara, preoții din cercul pastoral Urziceni alături de părintel paroh Necşulescu Dorinel de la Parohia Malu Vechi au săvârșit Taina Sfântului Maslu, slujbă la care au participat nenumăraţi credincioși ai urbei. Programul liturgic a continuat și a doua zi, iar credincioșii s-au putut închina până spre seară, când Icoana Maicii Domnului s-a întors în parohia de unde a venit.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...