Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Axion Estin” la Parohia Malu 1

Cu dragoste duhovnicească, vineri 24 februarie, preoţii din Cercul Pastoral arondat, alături de credincioşii de la Parohia Malu 1, au săvârşit slujba Acatistului la Icoana Maicii Domnului Axion Estin. Această sfântă icoană a fost realizată de pictorul Liviu Dumitrescu după originalul aflat în Biserica Protaton, din capitala Sfântului Munte Athos şi a venit ca o mângâiere pentru credincioşii din parohie, care au vrut să îşi arate credinţa mărturisitoare prin cinstirea icoanei în anul ei omagial. La finalul slujbei s-a cântat Cuvine-se cu adevărat… aşa cum odinioară Arhanghelul Gavriil a învăţat pe ucenicul cel evlavios, ca în glas de unire al îngerilor şi al oamenilor, să aducem cinstire Preasfintei Născătoare de Dumnezeu. La vremea cuvenită, preotul paroh Necşulescu Dorinel a cuprins în predica sa, istoria şi importanţa acestei sfinte icoane, care cu adevărat este cea mai iubită din Sfântul Munte Athos, fiind considerată cea dintâi ocrotitoare. A consemnat preot paroh Dorinel NECȘULESCU
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...