Mucenicul Dasie de la Durostorum

Sfântul Mucenic Dasie a trăit în secolul al treilea în Durostorum, oraș situat pe malul drept al Dunării. El a fost soldat în armata romană şi era creştin.Locuitorii orașului sărbătoreau anual Saturnaliile (festival în onoarea zeului păgân Saturn). Pentru sărbatorirea acestui zeu, romanii aveau obiceiul de a alege cu treizeci de zile înainte un tânăr chipeș din popor pe care îl îmbrăcau în haine fine ca ale zeului Saturn și care primea onoruri regale și putea să-și îndeplinească orice dorință. Timp de treizeci de zile el imita excesele și desfrâul zeului Saturn, dedându-se faptelor rele și plăcerilor imorale. În ziua sărbătorii era adus în fața idolilor și era jertfit prin sabie pe altarul zeului Saturn.Compatrioții săi l-au ales pe Dasie, deoarece în oraș nu era un tânăr mai frumos. Auzind aceasta, sfântul a spus: „Dacă sunt sortit să mor, atunci mai bine mor pentru Hristos ca un creștin.”El și-a mărturisit public credința în Hristos, și a refuzat să ia parte la ritualul rușinos. Sfântul Dasie a denunțat necuviința și păcatul închinării la idoli, reușind ca prin mărturia sa să convertească pe mulți dintre cei prezenți.Legatul Basius l-a îndemnat pe sfânt să jertfească idolilor și va rămâne în viața, dar Dasie a preferat să-și păstreze credința în Hristos.Văzând stăruinţa lui în credinţa creştină, Basius a poruncit să fie supus la multe chinuri, sperând să reuşească prin ele ceea ce n-a putut nici cu făgăduinţe, nici cu ameninţări. În cele din urmă, fiindcă a persistat în alegerea sa, sfidând prin mărturia credinţei sale porunca împăratului şi cultul zeităţii păgâne, dregătorul a dat poruncă să i se taie capul.După multe chinuri, Sfântului Dasie i s-a tăiat cinstitul cap, în ziua de 20 noiembrie 304.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...