Îngrijeşte-te să înţelegi cuvintele Vieţii

Icoana Maicii Domnului „a Sfântului Cosma de Yakhrom” i s-a arătat Sfântului Cosma (18 februarie) atunci când îl însoțea pe învățătorul său.Nu departe de vechiul oraș Vladimir, lângă un izvor care alimenta râul Yakhrom, doi călători, un proprietar de pământuri bolnav și ucenicul său, Cosma, au oprit să se odihnească. Obosit de călătorie, bolnavul a adormit. Deodată, Cosma a observat o lumină orbitoare care venea dinspre un copac din apropiere și a auzit o voce misterioasă:Îngrijește-te să înțelegi cuvintele Vieții. Trăiește o viață plăcută lui Dumnezeu și caută bucuria celor neprihăniți, ca apoi să te bucuri de binecuvântările veșnice.În copac, tânărul Cosma a zărit o Icoană a Maicii Domnului. El a luat cu evlavie icoana și a așezat-o pe învățătorul său, care mai apoi s-a trezit vindecat în mod minunat.După ce ucenicia s-a terminat, Cosma a mers la Lavra Peșterilor din Kiev. După ce a fost tuns în monahism, i-a uimit prin asceza sa chiar și pe călugării cu experiență.După mulți ani, Sfântului Cosma i s-a arătat un înger spunându-i să se întoarcă la locul unde a găsit icoana. Îndeplinind porunca, el a mers pe malul râului Yakhrom, acolo unde o descoperise. Când a ajuns, locul s-a umplut din nou de o lumină greu de descris. Aici, sfântul a fondat o mănăstire cu hramul Adormirea Maicii Domnului și a așezat icoana făcătoare de minuni în biserica mănăstirii.Icoana Maicii Domnului „a Sfântului Cosma de Yakhrom” este prăznuită în ziua descoperirii sale, pe 14 octombrie. Monahul Cosma a trecut la Domnul pe 18 februarie 1492 și a fost recunoscut de Biserică în rândurile sfinților.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...