Icoana Maicii Domnului din Ierusalim

Icoana Maicii Domnului din Ierusalim (alta decât Icoana Maicii Domnului „Ierusalimitissa” de la Mormântul Maicii Domnului - Ghetsimani) a fost pictată conform tradiției de Sfântul Evanghelist Lucadupă cincisprezece ani de la Înălțarea Domnului în Ghetsimani.În anul 463, icoana a fost mutată la Constantinopol de către împăratul Leon I și așezată în Biserica Izvorul Tămăduirii. Armata bizantină a purtat Icoana Maicii Domnului din Ierusalim în lupta atunci când sciții au invadat Constantinopolul.În 988, icoana a fost mutată la Korsun, fiind oferită Sfântului Cneaz Vladimir. Când locuitorii Novgorodului s-au creștinat, Sfântul Vladimir le-a dăruit această icoană. Țarul Ivan cel Groaznic a cucerit Novgorodul, și în anul 1571 a mutat Icoana Maicii Domnului în Catedrala Adormirii Maicii Domnului din Moscova.În timpul invaziei napoleoniene din 1812, icoana originală a fost furată de francezi și dusă în Catedrala Notre Dame din Paris. În Catedrala Adormirii Maicii Domnului a fost așezată o copie identică a Icoanei Maicii Domnului din Ierusalim. Copia icoanei are zugrăviți pe margine pe Sfinții Apostoli și Mucenici.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...