Myrtidiotissa

Icoana Maicii Domnului "din pomul de mirt" (Myrtidiotissa) este praznuită pe 24 septembrie. Icoana se află în biserica Mănăstirii Myrtides, de pe insula greacă Kythera. Numele de icoana "din pomul de mirt" vine de la locul în care a fost găsită în secolul al XIV lea - un pom de mirt.Potrivit tradiţiei, un păstor găseşte pe 24 septembrie icoana Maicii Domnului într-o vale plină cu tufe de mirt. O ia acasă, însă, dimineaţa observă că icoana lipseşte din locul în care fusese aşezată. A doua zi, ajunge din nou cu turma sa în locul în care găsise icoana. Spre uimirea sa, icoana era din nou în ramurile pomului cu mirt. O ia din nou acasă şi în ziua următoare vede că icoana lipseşte din nou din casa sa. Înţelege că ea trebuie să rămână în locul în care ea a fost găsită. Din acest motiv ridică o mică biserica din lemn pentru ea. Mai târziu se va ridica pe acelaşi loc o biserică mai mare în cinstea Icoanei Maicii Domnului "din pomul de mirt". Această icoană devine ocrotitoarea insulei şi datorită ei se petrec multe minuni.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...