Biserica îşi are rădăcina în lemnul Crucii

Joi, 22 septembrie 2016, în biserica parohială din Malu 1 a avut loc lecția catehetică demonstrativă lunară ținută de părintele paroh Necșulescu Dorinel. La această lecție au participat 20 elevi de la clasa a VI – a de la Școala Gimnazială Sfântu Gheorghe, în prezența preacucernicului părinte Aurel Berbec, Protopop de Urziceni, a domnului primar Teculescu Mădălin, a doamnei directoare Mitu Vasilica și a preoților din Cercul pastoral Malu – Sfântu Gheorghe. Tema întâlnirii catehetice a fost „Cinstirea Sfintei Cruci”.

La final, părintele protopop Aurel Berbec a ținut un cuvânt de învățătură despre importanța educației religioase în Școală și la orele de cateheză săptămânală ținute de Biserică. După care, elevii participanți au primit diplome, iconițe și dulciuri.

A consemnat părintele Andrei – Gabriel Ghiaur, Secretarul Protopopiatului Urziceni
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...