Novonichita

La 15 septembrie, a doua zi după praznicul Înălțării Sfintei Cruci, sărbătorim o veche icoană a Maicii Domnului cu Pruncul Hristos Care ține în mână o Cruce în timp ce binecuvântează credincioșii. Această icoană poartă numele unui sfânt got prin care icoana a venit în lume, Sfântul Mare Mucenic Nichita Gotul.Atât de mare este cinstea acordată acestui sfânt încât numele său a devenit foarte comun ca nume de botez pentru creștinii ortodocși.Sfântul Nichita s-a născut și a crescut pe malurile Dunării, pe actualul teritoriu al României. El era de neam got (un trib germanic), și ucenic al episcopului got, Teofil, luminător al goților care a participat la Sinodul I Ecumenic (din anul 325), înaintea căruia Sfânta Elena, mama Sfântului Constantin cel Mare a descoperit Sfânta Cuce a Domnului la Ierusalim.Sfântul Nichita, al cărui nume provine de la cuvântul grecesc care se tâlcuiește „birunță”, a primit botezul de la Teofil, după ce o tânără creștină, Iuliana, l-a auzit cum povestește un vis misterios a avut, în care un copil cu o cruce i-a zis să își privească pieptul. Când s-a trezit și a făcut acest lucru, a descoperit icoana pe care o pomenim astăzi, împreună cu pomenirea Sfântului Nichita.Sfântul Nichita a avut o lucrare puternică printre discipolii săi goţi la răspândirea creştinismului. Prin propriul exemplu şi prin cuvinte pline de duh el a adus pe mulţi păgâni la credinţa creştină.Sfântul Nichita a devenit liderul spiritual al goților creștini, devenind chiar episcop. El l-a mustrat pe Atanaric, regele păgân al goților pentru cruzimea sa, și pentru faptul că persecuta creștinii.Sfântul Nichita a îndurat multe chinuri din partea regelui got păgân şi a murit după ce a fost aruncat în foc la 15 septembrie 372. Trupul său a rămas nevătămat de flăcări şi a fost iluminat cu o minunată strălucire. Noaptea, un prieten al mucenicului, un creştin pe care îl chema Marian, a recuperat trupul Sfântului Nichita, ca pe niște sfinte moaște. O parte din moaştele Marelui Mucenic Nichita se găsesc la Mănăstirea Vsokie Decani în Serbia.Crucea pe care Copilul Hristos o ține în icoană ne amintește de biruința Domnului nostru care nu a fost câștigată prin mijloace militare. El le-a interzis celor care Îl urmau ca să-L apere cu sabia. În schimb El a îmbrățișat de bună voie pătimirile Sale și Crucea, încrezându-Se în Tatăl Ceresc, de a folosi acest lucru pentru binecuvântarea lumii pe care a venit să o salveze datorită iubirii Sale nemăsurate. Murind pe Cruce, El a biruit moartea pentru totdeauna și dăruiește această biruință, tuturor celor care-L slujesc. El i-a arătat soldatului Nichita că adevărata izbândă nu vinde din faptele sale eroice de pe câmpul de luptă, ci din urmarea lui Dumnezeu, a vieții și a pătimirilor Sale.Sfântul Nichita a câștigat într-adevăr o victorie de durată. Creștinii ortodocși consideră această victorie finală, sărbătorindu-l pe Sfântul Nichita și prin icoana sa, precum și prin însemnarea prescurilor folosite pentru Euharistie cu „IC XC NI KA” care înseamnă „Iisus Hristos, Biruitorul”.Fie ca să experimentăm zilnic acestă biruință, să ne întoarcem către Domnul continuu, să-I mulțumim, să-L ascultăm cu umilință și să ne pocăim.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...