Soborul Sfinților Cuvioși din Lavra Pecerska

În această zi, 28 august, Biserica sărbătorește Soborul Sfinților Cuvioși din Lavra Pecerska ale căror Sfinte Moaște se odihnesc în „Peșterile de Departe” ale Sfântului Teodosie. Ei au și zile individuale de sărbătorire, dar astăzi noi cinstim întreg soborul sfinților călugări care au fost lumină pe pământ, ghidându-ne pe calea mântuirii.Aceștia sunt:Egumenul Teodosie, întemeietorul Lavrei Peșterilor (3 mai, 14 august, 2 septembrie)Monahul Agaton, făcătorul de minuni (20 februarie)Arhimandritul Achindin ( 1235)Monahul Amon (4 octombrie)Episcopul Amfilohie de Vladimir, Volânia (10 octombrie)Monahul Anatolie Zăvorâtul (3 iulie)Monahul Acvila, diaconul (4 ianuarie)Monahul Arsenie, iubitorul de muncă (8 mai)Monahul Atanasie Zăvorâtul (2 decembrie)Monahul Veniamin Zăvorâtul (13 octombrie)Monahul Casian Zăvorâtul (29 februarie, 8 mai)Bătrânul Daniel (secolul XIV)Ieromonahul Dionisie Zăvorâtul (3 octombrie)Arhimandritul Dositei ( 1218)Bătrânul Evloghie (secolul XIV)Ieroschimonahul Eftimie (20 ianuarie)Monahul Gherontie, canonarhul (1 aprilie)Monahul Grigorie Zăvorâtul (8 ianuarie, 8 august)Schimonahul Ilarion (21 octombrie)Monahul Ipatie Vindecătorul (31 martie)Arhimandritul Ignatie (20 decembrie)Monahul Isidor Zăvorâtul (secolele XII-XIII)Monahul Iosif, mult-pătimitorul (4 aprilie)Monahul Lavrentie Zăvorâtul (20 ianuarie)Monahul Leontie, canonarhul (1 aprilie, 18 iunie)Monahul Longhin portarul (16 octombrie)Mucenicul Lucian, preotul (15 octombrie)Monahul Macarie diaconul (19 ianuarie)Monahul Mardarie Zăvorâtul (13 decembrie)Monahul Martirie Zăvorâtul (25 octombrie)Monahul Martirie, diaconul (25 octombrie)Monahul Mercurie, postitorul (4 și 24 noiembrie)Monahul Moise, făcătorul de minuni (26 și 28 iulie)Monahul Nestor, neînvățatul (29 octombrie)Monahul Paisie (19 iulie)Ieromonahul Pamvo Zăvorâtul (18 iulie)Ieromonahul Pangratie Zăvorâtul (9 februarie)Monahul Pafnutie Zăvorâtul (15 februarie)Monahul Pavel, ascultătorul (10 septembrie)Egumenul Pimen, postitorul (8 mai, 7 august)Monahul Pior Zăvorâtul (4 octombrie)Monahul Rufus, ascultătorul (8 aprilie)Schimonahul Silvan (10 iunie, 10 iulie)Schimonahul Sisoe (6 iulie)Monahul Sofronie Zăvorâtul (11 martie, 11 mai)Monahul Teodor cel tăcut (17 februarie)Monahul Teodosie (Cneazul Teodor) (11 august)Arhiepiscopul Teofil de Novgorod (26 octombrie)Egumenul Timotei ( 1132)Monahul Titus, ostașul (27 ianuarie, 27 februarie)Monahul Zaharia, postitorul (24 martie)Monahul Zenon, postitorul (30 ianuarie)
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...