Sărbătoarea Localităţii Malu

Adormirea Maicii Domnului este cea mai veche sărbătoare închinată Sfintei Fecioare Maria, deşi mărturii despre existenţa ei nu avem decât începând din secolul al V-lea, când cultul Maicii Domnului începe să se dezvolte foarte mult, mai ales după Sinodul IV Ecumenic, Sinod care a hotărât că Maica Domnului este Născătoare de Dumnezeu, cultul ei cunoscând de acum o foarte mare dezvoltare. În secolul al V-lea, sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului exista sigur în Siria, fiind menţionată în documentele datând din acest secol. Locul de origine al sărbătorii este probabil Ierusalimul, oraşul sfânt, unde se păstrează până astăzi, în apropierea grădinii Ghetsimani, mormântul Maicii Domnului şi Biserica zidită pe acest mormânt. În spatele mormântului Maicii Domnului din această Biserică, este pusă la închinare pentru pelerini icoana Maicii Domnului făcătoare de minuni, cunoscută sub numele de Ierusalimitissa. Şi credincioşii din Satul Malu au venit la Biserica Maicii Domnului să-şi unească glasurile inimii lor într-o singură rugăciune suitoare, mărturindu-şi credinţa loc sădită de veacuri. Astăzi este sărbătoarea care le alină neputinţele, grijile şi lipsurile, toate transformându-se miraculos într-o doină a iertării şi iubirii.Pacea rugăciunii a căutat liniştea inimii spre rodire duhovnicească.Şi ca un semn al ascultării, câteva sute de rândunele au apărut ca din senin dând ocol turlei şi aşezându-se pe partea de miazăzi a bisericii. Cei mai destoinici fii ai satului, la finalul slujbei, au primit câte o diplomă înmânată de Viceprimarul localităţii, Jicu Paul, prin care li s-a răsplătit calitatea de buni cetăţeni şi creştini ai comunităţii. Deasemenea cu sprijinul primăriei şi cu implicarea credincioşilor s-au împărţit 100 de pachete, pentru toţi cei prezenţi, dar şi celor care, neputincioşi fiind, nu au putut participa. Ca binecuvântare, fiecare a primit câte o iconiţă cu Adormirii Maicii Domnului.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...