Mutatu-te-ai la viaţă, fiind Maica Vieţii

Prohodul Maicii Domnului are o însemnătate deosebită pentru credincioşii din Parohia Malu, întrucât Maica Domnului este ocrotitoarea acestei aşezări, şi de aceea au venit cu mic cu mare să aducă cântare de tânguire dar şi de mărturisire a Sfinţeniei Maicii Domnului şi a dumnezeirii celui ce S-a născut din pântecele ei cel pururea fecioresc. Cu adâncă smerenie a participat la această sfântă slujbă şi domnul Primar Teculescu Petru-Mădălin. Din rugăciunile Prohodului aflăm că sufletul Născătoarei de Dumnezeu a fost primit după moarte în slava lui Dumnezeu, de unde continuă să mijlocească pentru cei credincioși Fiului ei, Domnul nostru Iisus Hristos. “Întru naștere fecioria ai păzit, întru adormire lumea nu ai părăsit, de Dumnezeu Născătoare; mutatu-te-ai la viață, fiind Maica Vieții și cu rugăciunile tale izbăvești din moarte sufletele noastre”.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...