Circovii Mărinei, străvechea sărbătoare a femeii

În culturile străvechi, bărbaţii au crezut că sunt superiori femeilor. Mântuitorul Hristos a schimbat aceasta, arătând că bărbatul şi femeia au primit daruri diferite de la Dumnezeu, dar sunt egali în faţa Lui. În cultura tradiţională românească, bărbatul a fost considerat capul familiei, dar femeia a avut grijă de familie. În semn de recunoştinţă, femeilor li s-au dedicat anumite sărbători. Cea mai importantă sărbătoare a femeii cade între 15 şi 17 iulie, când ţăranii de odinioară sărbătoreau Circovii Mărinei.Numele provine din expresia slavonă „ţerkovnâie sviata“, care înseamnă „sfinţii Bisericii“. În aceste zile, Biserica a rânduit praznic pentru mai mulţi sfinţi, dar oamenii, impresionaţi de Sfintele Muceniţe Iulita, Iulia şi Marina, care au fost bătute şi torturate pentru Domnul Hristos, au făcut din această zi o sărbătoare pentru femei. Iar sfinţii sărbătoriţi în aceste zile au fost consideraţi mai mici decât sfintele, „slugile Marinei“.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...