Panaghia Tricherousa

Panaghia Tricherousa este o icoană de iconostas, foarte veche, cunoscută ca "Icoana Maicii Domnului cu trei mâini”. Icoana se află în prezent la Mănăstirea Hilandar din Muntele Athos. Cei ce nu cunosc istoria acestei icoane înclină să creadă, în mod greşit, că cele trei mâini reprezentate sunt ale Maicii Domnului. Însă nu este aşa. Iniţial era o icoană realizată întru totul după canoanele iconografice, asemănătoare cu Maica Domnului Hodogitria – "Arătătoarea căii”. Potrivit tradiţiei, această icoană a Maicii Domnului era zestrea de familie a Sfântului Ioan Damaschin şi o avea în casa lui din Damasc. După ce Sfântul Ioan Damaschin a ţinut cuvântările pentru apărarea icoanelor, iconoclaştii i-au tăiat mâna dreaptă. Atunci Sfântul Ioan, ţinând mâna sa tăiată, a căzut înaintea acestei icoane a Maicii Domnului, cerând să-l vindece, şi Maica Domnului într-adevăr a vindecat mâna Sfântului, care s-a alipit în chip minunat la locul ei.Drept mulţumire şi recunoştinţă nemărginită, Sfântul Ioan a adăugat la icoana Maicii Domnului o mâna din argint, în partea de jos, astfel încât dă impresia că Maica Domnului are o a treia mână. De atunci în această icoană purtând numele "Cu trei mâini” (sl.:Troerucica; gr.: Tricherousa), sub mâinile Maicii Domnului, este reprezentată şi mâna Sfântului Ioan Damaschin.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...