Adevărata Icoană

Sfânta Veronica este pomenită de Biserica Ortodoxă pe 12 iulie. Sfânta Veronica este femeia pe care Mântuitorul Iisus Hristos a vindecat-o de curgerea sângelui. Mai târziu, tot Veronica va fi aceea care va întinde Mântuitorului o mahramă, spre a-Şi şterge chipul îndurerat, în drumul Lui spre Golgota. Potrivit tradiţiei creştine, chipul Mântuitorului s-a întipărit pe mahrama sfintei.Veronica este un nume compus din două cuvinte, unul de origine latină ("vera", adică "adevărat") şi altul de origine greacă ("eikon", adică "icoană" sau "chip"). Prin alăturarea celor două cuvinte se obţine un nume ce înseamnă "Adevărata Icoană" sau "Adevăratul Chip". Acest nume trimite, în mod evident, la chipul Mântuitorului, imprimat pe mahrama sfintei.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...