Podul-lui-Drăgan denumirea veche a Satului Malu

Răsfoid cărţile şi deranjând praful uitării în încercarea mea de a alcătui şi o monografie a Satului Malu, am ajuns şi la Marele Dicţionar Geografic al României din 1901, al lui George Ioan Lahovari, membru de onoare al Academiei Române, unde în volumul IV dedicat literelor I – P am găsit printre altele, la pagina 221 şi următoarea informaţie care mi-a atras atenţia:„ Malu, sat, jud. Ialomiţa, situat în partea de E. a plăşei Câmpului, pendinte de comuna cu acelaşi nume. Se află pe ţărmul stâng al râului Ialomiţa, pe coasta malului, după care şi-a luat şi numele.Vechea denumire însă este Podul-lui-Drăgan ”.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...