Podul-lui-Drăgan denumirea veche a Satului Malu
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/06/lahovari-george-ioan-marele-dicionar-geografic-al-romniei-alctuit-i-prelucrat-dup-dicionarele-pariale-pe-judee-volumul-3-1-728.jpg)
Răsfoid cărţile şi deranjând praful uitării în încercarea mea de a alcătui şi o monografie a Satului Malu, am ajuns şi la Marele Dicţionar Geografic al României din 1901, al lui George Ioan Lahovari, membru de onoare al Academiei Române, unde în volumul IV dedicat literelor I – P am găsit printre altele, la pagina 221 şi următoarea informaţie care mi-a atras atenţia:„ Malu, sat, jud. Ialomiţa, situat în partea de E. a plăşei Câmpului, pendinte de comuna cu acelaşi nume. Se află pe ţărmul stâng al râului Ialomiţa, pe coasta malului, după care şi-a luat şi numele.Vechea denumire însă este Podul-lui-Drăgan ”.
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/06/g-i-lahovari-c-i-bratianu-g-i-tocilescu-marele-dictionar-geografic-al-romaniei-bucuresti-1898-1902-p77359-04.jpg)