Rusaliile – Pogorârea Duhului Sfânt
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/06/20160619_121821.jpg)
Dacă prin lucrarea Duhului Sfânt, Dumnezeu Fiul S-a pogorât din ceruri şi S-a întrupat, tot prin Duhul Sfânt ni se împărtăşeşte viaţa dumnezeiască şi omenească a lui Hristos. Pogorârea Sfântului Duh este actul de trecere a lucrării mântuitoare a lui Hristos, din umanitatea Sa în oameni. Astfel, Biserica se constituie prin această extindere a vieţii lui Hristos în noi.
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/06/20160619_121931.jpg)