Liturghia Darurilor mai Înainte Sfinţite la Parohia Malu I

Liturghia Darurilor mai Înainte Sfinţite a fost oficiată, astăzi, 20 aprilie, pentru prima dată în Parohia Malu I. Este una dintre slujbele specifice Postului Mare, a cărui pregătire s-a facut în Duminica a V-a la Liturghia Sfântului Vasile cel Mare când a avut loc scoaterea şi sfinţirea Sfântului Agneţ. Această Sfântă Liturghie este o combinaţie între Vecernie şi un ritual de împărtăşire, care se face cu foarte multă solemnitate şi, în acelaşi timp, cu foarte multă interiorizare şi austeritate. Frumuseţea cântărilor îndeamnă la smerenie şi la căutarea drumului spre cămara Mirelui Hristos. Credincioşii se pot bucura de această Sfântă Liturghie şi vineri 22.04.2016.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...