Bucuria primului botezat

Costin-Andrei a primit Sfânta Taina a Botezului, îmbrăcându-se în Hristos, bucurie pe care a imprimat-o tuturor şi prin cuminţenia zâmbetului său de copil. Dacă sunt unii creştini din afara Bisericii Ortodoxe care spun că nu trebuie să botezăm pe prunci, pentru că ei nu au păcate şi, mai ales, pentru că nu pot să mărturisească credinţa lor, noi rămânem la practica noastră, veche cât Biserica, de a boteza pe prunci, practică întemeiată şi pe Sfânta Scriptură şi pe Sfânta Tradiţie şi pe raţiune. Aceasta, pentru că Taina Sfântului Botez este absolut necesară pentru mântuire, de la care nu pot fi excluşi nici copiii.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...